trešdiena, 2011. gada 27. aprīlis

Igaunijas Valsts simfoniskā orķestra (ERSO) koncerts ar Latvijas diriģentu Aināru Rubiķi


Dārgie Igaunijas latvieši!

Latvijas vēstniecība Igaunijā informē jūs, ka jau šo piektdien, 29. aprīlī plkst. 19:00 Tallinā koncertzālē „Estonia” notiks Igaunijas Valsts simfoniskā orķestra (ERSO) koncerts ar Latvijas diriģentu Aināru Rubiķi. Programmā arī mūsu komponista Pētera Vaska „Credo”!

Sīkāku informāciju skatīt pievienotajā tekstā igauņu valodā.

Esiet laipni aicināti atbalstīt Latviju un Igauniju!
 
Ar cieņu,
 
Kārlis Eihenbaums
vēstnieks
Latvijas vēstniecība Igaunijā

Reede, 29. aprill 2011 kell 19
Estonia kontserdisaal


Vasks – “Credo” (Eesti esiettekanne)
Rannap – “Concerto grosso in uno movimento”
Tamberg – “Ballett-sümfoonia”, op. 10

Rein Rannap tšelesta ja klavessiin
Eesti Riiklik Sümfooniaorkester
Dirigent 
Ainārs Rubiķis

Ideaalid, harmoonia ja armastus. Kontserdil kohtuvad Eesti ja Läti muusika ning muusikud.
Orkestrit juhatab III rahvusvahelise Gustav Mahleri nimelise dirigentide konkursi (2010) võitja, noor Läti dirigent  Ainārs Rubiķis. Žürii liige, legendaarne dirigent Herbert Blomstedt ütles pärast konkurssi, et Rubiķis oli konkursil osalenutest “kõige poeetilisem, kõige hingelisem; teatraalseks muutumata suutis ta luua väga kõrge laenguga atmosfääri.” Bambergi Sümfooniaorkestri peadirigent ja žürii esimees Jonathan Nott on kommenteerinud, et “sarnaselt  aastaga 2004, kui Mahleri-konkursi võitis Gustavo Dudamel, oleme ka sel aastal leidnud erakordse dirigendi”. Noore dirigendi tegemistel soovitab silma peal hoida ka ajakiri Gramophone, tutvustades teda 2010. aasta juulinumbri rubriigis “One to Watch”.

Paljudelt orkestritelt koostööpakkumise saanud Rubiķis debüteeris novembris 2010 Ühendkuningriigis, juhatades Royal Liverpool Philharmonic Orchestra’t. Teda oodatakse taas Bambergi Sümfooniaorkestri ja Kremerata Baltica ette, samuti juhatama Budapesti, Oslo ja Brüsseli filharmooniaorkestrit ning Bournemouthi sümfooniaorkestrit.

Ainārs Rubiķis on sündinud Riias (1978), õppinud Emil Darzinsi nimelises muusikakoolis klaverit ja viiulit, Jāzeps Vītolsi nimelises Läti Muusikaakadeemias koorijuhtimist ning magistriõppes orkestridirigeerimist Andris Vecumnieksi juhendamisel. Ta on täiendanud end ka Maris Jansons ja Zsolt Nagy meistriklassides. 2002. aastal võitis Ainārs Rubiķis Tallinnas rahvusvahelisel noorte kooridirigentide konkursil II preemia ja EFK eripreemia.
Pēteris Vasks on praeguse aja üks tuntumaid Läti heliloojaid. Möödunud aasta kevadel valminud "Credo" kohta on helilooja ise öelnud järgmist: "Me elame ajal, mil inimeste-, rahvuste- ja religioonidevaheline sallimatus ja viha aina suureneb. Tarbimiskultus on kõrvale heitnud ideaalid ja senised väärtushinnangud. Mida peaks sellisel ajal tegema helilooja? Minu arvates tuleks toetada harmooniat, ideaalide olemasolu ja armastuse jõudu.“
Rein Rannapi “Concerto grosso in uno movimento”, esialgse pealkirjaga “Noortekontsert”, on loodud aastal 1980 Eesti Raadio Kammerorkestri ja Paul Mägi tellimusel. Kaheksa aastat hiljem jõudis teos Neeme Järvi juhatusel ka Ameerika mandrile. Ka kõigil varasematel ettekannetel kõlas tšelesta- ja klavessiinipartii autori enda esituses. “Muidugi viibivad siin kohal kõik mu helikeele põhitunnused: selgus, lihtsus (kuni teadliku naiivuseni välja), heakõlalisus, meloodilisus, rahva- ja rokkmuusika intonatsioonid, seisundimuusika staatilisus. Teos lähtub barokkmuusika eeskujudest, aga seal on mõjutusi ka Mike Oldfieldilt – lõputult pöörlev tantsukeeris, varieeruvad korduvad laulusalmid.” (Rein Rannap).
Armastuse laulikuks tituleeritud Eino Tambergi “Ballett-sümfoonia” ja mõni aasta enne seda loodud “Concerto grosso” kuuluvad kindlalt 1950ndatel loodud Eesti muusika tippude hulka. “Ballett-sümfoonia” esmalavastus toimus 10. märtsil 1960 Saksa DVs Schwerini Riigiteatris Kurt Masuri juhatusel, sama aasta sügisel tekitas sensatsiooni teose lavastus Vanemuises, väikeste vahedega jõudis “Ballett-sümfoonia” ka Riia Ooperiteatri ja Estonia lavale. Autori enda sõnul kirjeldab “Ballett-sümfoonia” üht muljete- ja elamusterikast päeva erksa ja vastuvõtliku hingelaadiga noore tütarlapse elus.

Meeldivaid kontserdielamusi!

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru